CK Vadim 1986-2002

Centrum Komputerowe Vadim

Firma CK Vadim to 17 lat mojego życia.

Po studiach na Politechnice Warszawskiej i wojsku (rok w podchorążówce) w roku 1984 rozpocząłem pracę w Ośrodku Badawczo -Rozwojowym Metrologii Elektrycznej Mera-Lumel w Zielonej Górze na stanowisku konstruktora. W roku 1986 zacząłem dorabiać i otworzyłem w moim mieszkaniu w Nowej Soli „Studio Komputerowe Vadim”. To był trudny okres. Rano jechałem pociągiem do Zielonej Góry z plecakiem i dwiema walizkami pełnymi komputerów. Bagaż zostawiałem na portierni i pracowałem w biurze konstrukcyjnym pod okiem znakomitego konstruktora, doktora inżyniera Janusza Mroza. Miałem możliwość kontynuowania prac nad moją pracą dyplomową. Nawet rozpocząłem swój przewód doktorski.

Po pracy w Lumelu, po godzinie 15, szedłem z bagażami do sklepu na ul. Mariackiej, gdzie miałem stoisko 1,5m X 3 m. Sprzedawałem tam akcesoria komputerowe i programy do Atari, Spectrum czy Commodore. Żyliśmy wtedy za „żelazną kurtyną”. Programy były w większości „przegrywane’. Kupowałem je na giełdzie w Warszawie. Interes się kręcił. To były czasy ministra Wilczka, jak niektórzy twierdzą, czasy największej wolności gospodarczej w powojennej historii Polski.

W sklepie pracowałem do godz. 18. Potem w pociąg i do domu z całym sprzętem. W domu znów rozkładanie sprzętu i praca do późnej nocy. Kilka godzin snu, pobudka o godz. 6-stej i na pociąg… i tak wytrzymałem 1,5 roku. Wytrzymałem w takim rytmie pracy i życia niespełna 2 lat. Musiałem wybrać. W roku 1986 z żalem pożegnałem się z Lumelem, z deską kreślarską i doktoratem, i skupiłem się już tylko na własnym biznesie.

Poświęciłem się więc już całkowicie działalności gospodarczej. To były ostatnie lata minione epoki realnego socjalizmu, która zakończyła swój żywot w 1989 roku. To były czasy ministra Wilczka, który sprzyjał wolności gospodarczej.


Historia firmy CK Vadim 1986-2002

Pierwszą siedzibą firmy, jak wspomniałem wyżej, było mieszkanie na I-szym piętrze w Nowej Soli przy ul. Matejki, gdzie mieściło się „Studio Komputerowe Vadim”.

W Zielonej Górze pierwszy sklep, a raczej stoisko handlowe, powstało w roku 1987 na ul. Mariackiej 7.

Prawdziwy postęp nastąpił rok później, kiedy to na ul. Niepodległości 11 w Zielonej Górze, nieopodal teatru otworzyłem sklep z prawdziwego zdarzenia. To były dobre czasy. Byłem pierwszy w Zielonej Górze. Przed świętami przed sklepem do mnie ustawiały się kilkudziesięciometrowe kolejki klientów oczekujących na wymarzony pierwszy komputer domowy.

W tym okresie tysiące sprzedanych komputerów takich marek jak: Spectrum, Atari czy Commodore. Jedna z pierwszych w Zielonej Górze firm komputerowych.

W roku 1992 to już był przełom. Ze sklepu przy ul. Niepodległości przenieśliśmy się do prawdziwego salonu, po byłym Orbisie. 170 m2 w centrum Zielonej Góry robiło wrażenie.

Koniec lat 80-tych i początek lat 90-tych, to działalność firmy jako dystrybutora wieloasortymentowego w oparciu o komputery PC i komponenty niemieckie tj. Wortman czy Frank & Walter.

Późniejsza lata to specjalizacja i oparcie dystrybucji głównie na monitorach komputerowych i wypromowanie nieznanej dotąd marki Advanced Datum Information.

… i dalej

Firma zdobyła czołową pozycję w Polsce w segmencie monitorów komputerowych (V miejsce w Polsce). Wyposażałem w monitory np. wszystkie komendy Policji w całej Polsce.

Tworzyliśmy programy komputerowe, w tym Wokulski – jeden z pierwszych w Polsce program w technologii Windows do prowadzenia firmy. Podpisaliśmy kontrakt z firmą Dell, której komputery do biznesu były sprzedawane z naszym oprogramowaniem „Wokulski for Windows”.

Stworzyliśmy też pierwszy w Polsce graficzny program „Leonardo da Vinci” wykorzystujący technologię renderingu i raj tracingu.

Nagrody i wyróżnienia:

Złoty Medal MTP, Chip Tip-y, Komputer Świat, GVC i wiele innych

Artykuły prasowe: prezentacje produktów i firm Vadim i ADI w prasie krajowej i zagranicznej

Targi, wystawy i prezentacje informatyczne w Polsce i na świecie : Komputer Expo (Hanower-Niemcy), Infosystem, Softarg, Computex (Taipei-Taiwan) itd.

Przez wiele lat firma Vadim była w rankingach uznawana za największą firmę informatyczną województwa lubuskiego


Galeria CK Vadim

w Roku 1991 przenieśliśmy się do dużego salonu po byłym Orbisie w samym centrum Zielonej Góry przy ul. Kupieckiej 28.

W 1992 roku otworzyłem pierwsze w Zielonej Górze Studio HiFi przy ulicy Kupieckiej 1.

Załoga firmy Vadim.

W firmie w szczycie pracowało blisko 50 osób. Przez firmę przewinęło się ok. 120 osób.

W roku 1999 otworzyliśmy pierwszą w Zielonej Górze Kawiarenkę Internetową w piwnicach mieszczących się pod salonem przy ul. Kupieckiej 28.

W roku 1993 na targach Cebit w Hanowerze nawiązałem współpracę z jednym największych na świecie producentów monitorów komputerowych z Tajwanu, firmą ADI Advanced Display Information. Firma Vadim do roku 2000 była jedynym autoryzowanym dystrybutorem monitorów tej firmy.

Dzięki naszej pracy zdobyliśmy Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich i wiele innych nagród. W latach 90-tych firma Vadim była 5 największym dystrybutorem monitorów komputerowych w Polsce.

Firma Vadim co roku uczestniczyła jako wystawca na targach komputerowych w Warszawie, Poznaniu i Katowicach oraz na Międzynarodowych Targach „Cebit” w Hanowerze.

Dzięki współpracy z firmą ADI miałem możliwość zwiedzania fabryk firmy na Tajwanie i wielokrotnie uczestniczyłem w spotkaniach dystrybutorów z całego świata w Tajpej, w Manili na Filipinach, w Malezji czy Indonezji, na wyspie Phuket w Tajlandii.

W roku 1996 otworzyłem odziała firmy Vadim w Warszawie przy ul. Madalińskiego przy Al. Niepodległości.

Przez lata działalności wspierałem, pomagałem różnym organizacjom i sponsorowałem wiele kubów sportowych. Firma Vadim była sponsorem klubu żużlowego Morawski (Falubaz). W barwach firmy Vadim Jarosław Szymkowiak zdobył tytuł wicemistrza Polski.

Firma Vadim przez kilka lat sponsorował wybory Miss Ziemi Lubuskiej.

Firma Vadim była głównym sponsorem Mistrzostw Świata w Akrobatyce Sportowej.

Firma Vadim organizowała i zapewniała obsługę informatyczną dla Jurka Owsiaka na Przystanku Woodstock.

Nagrody i wyróżnienia CK VADIM

TELEINFO 500- Polski Rynek Teleinformatyczny 1998 raport- VADIM- największa firma informatyczna w województwie lubuskim w 1998 i 1999 roku


– CHIP TIP grudzień 1996

– CHIP TIP luty 1998

– CHIP TIP lipiec 2000 w kategorii POWER

– GFC Rekomendacja – Znak jakości przyznawany przez redakcję magazynu „GFX- grafika komputerowa”

– Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich „Infosystem” 1996 rok

– autoryzacje wyłącznego dystrybutora na terenie Polski od firmy Advanced Datum Information  Corporation na lata 1993, 1994, 1995, 1996, 1997,1998, 1999, 2000,

– nagroda dla firmy Vadim za wyróżniającego się dystrybutora w Europie ADI Corporation w 1998 roku,

– certyfikat firmy Microsoft uzyskany w 1996 roku upoważniający do oferowania i sprzedaży przez firmę Vadim oprogramowania Microsoft w systemie Select,

– Certyfikat firmy Microsoft upoważniający do Administrowania Systemem MS Windows NT 4.0 (MS 803)

– Novell Education Certificate – 1997 r. – Instalacja i Konfiguracja NetWare 4,11 (NW 804)

– Novell Certificate 505 NETWARE v 3.11 System Manager

-Intel Processor Intergator of Pentium- 1997 r.

-Microsoft SQL Server 7.0 Certificate of Achievement 1999 rok

– Certyfikat firmy Comes  autoryzowanego dystrybutora notebooków Aristo

– Certificate Microsoft Sales Specialist- tytuł Profesionalnego Sprzedawcy Microsoft w kategorii Open Licence

– Certyfikat Autoryzowanego Partnera Handlowego w zakresie dystrybucji komputerów przenośnych TOSHIBA,

– Autoryzacja w zakresie dystrybucji komputerów TOSHIBA, Warszawa 17 kwiecień 2002,

– Świadectwo autoryzacji od firmy Young Digital Poland,

– COREL Corporation-  autoryzacja przyznana w 1999 roku

…. i wiele. wiele innych,