– Gospodarka Nowej Soli

Nowa Sól w czasach rozkwitu gospodarczego, uzależniła się od dwóch branż, opierając swój rozwój na dwóch potężnych fabrykach, Nowosolskiej Fabryce Nici „Odra” i Dolnośląskich Zakładach Metalurgicznych „Dozamet”. W najlepszych czasach dla nowosolskiej gospodarki tylko w tych dwóch fabrykach pracowało blisko 10 000 osób.

Po upadku nowosolskiego przemysłu pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, w krajobrazie Nowej Soli z kilkudziesięciu fabryk i zakładów, zostały tylko dwa: Ovopol (Jajczarnia) i KartonPak.

W roku 2003 rozpoczęliśmy walkę o odbudowę nowosolskiej gospodarki, która była jedyną szansą dla upadłego miasta, bez jakichkolwiek innych punktów zaczepienia, na których można byłoby oprzeć rozwój miasta.

Szukałem inwestorów wszędzie, zapraszałem, organizowałem konferencje, spotkania, jeździłem na targi…

Pierwszą bitwę stoczyliśmy o Bridgestona, Japońskiego potentata w produkcji opon samochodowych. Nie udało się, choć było blisko, a Nowa Sól była jedyną lokalizacją w Polsce wybraną przez Japończyków.

Z perspektywy czasu może i dobrze się stało. Nowa Sól znów mogła się uzależnić od jednego, wielkiego koncernu, tak jak było w przeszłości.

Rok 2005. Japoński koncern Funai- jak rak w jeziorze.

Dzisiaj Nowa Sól ma zdywersyfikowaną gospodarkę. Mamy kilkadziesiąt fabryk z różnych branż: spożywczej, metalurgicznej, meblowej, maszynowej… choć wiodącą jest branża samochodowa automoto. W ciągu ostatnich 10 lat powstało ok. 4000 nowych miejsc pracy. To największy sukces Nowej Soli.

Największą firmą w Nowej Soli jest Gedia Poland, zatrudniająca w dwóch obiektach, przy ul Staszica i na strefie południowej, ok. 1800 osób. Gedia to firma z branży samochodowej, produkująca elementy karoserii do większości marek samochodów produkowanych w Europie, takich jak m.in. BMW, Opel, Jaguar, Suzuki, Porsche i wielu innych.

Niemal każda firma na strefie to „moje dziecko”. Każda ma swoją historię. Każda do ogromne zaangażowanie i praca. Tu nie ma przypadków.

NORD Napędy

Rok 2005 i wyjątkowy gość w Urzędzie Miasta, senior grupy Nord  Ullrich Küchenmeister

„Interior”, nasza duma.

Nowa Sól jest chyba jedynym miastem tej wielkości w Polsce, które ma swój Park Technologiczny z prawdziwego zdarzenia.

Interior to 4000 m2 powierzchni biur, sal konferencyjnych, laboratoriów i hal produkcyjnych. To tutaj powstał jeden z najnowocześniejszych w Polsce Data Center (Centrum Przetwarzania Danych).

Interior służy lokalnym przedsiębiorcom. W Interiorze mieści się siedziba regionalnego oddziału Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej.

To tu startupy mogą liczyć na wsparcie.

Na budowę Interiora pozyskaliśmy wsparcie z funduszy Unijnych.

Interior jest samofinansującą się samorządową instytucją wsparcia biznesu. Miasto ze swojego budżetu nie dokłada ani złotówki. To efekt dobrej koncepcji dobrego zarządzania.

Kliknij tutaj: