Apel senatorów wywodzących się z samorządu terytorialnego do wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i radnych o zaangażowanie się w obronę państwa i naszych małych Ojczyzn przed postępującą destrukcją.
Dla każdego obiektywnego obserwatora polskiej polityki jest jasne, że państwo zmierza w złym kierunku. Rosną podziały, dominują złe emocje, Polska traci sprzymierzeńców, niszczone są fundamenty państwa – administracja, instytucje, sądy, nadużycia władzy stają się codziennością. Uruchomione zostały destrukcyjne mechanizmy.
Media, kiedyś publiczne, stały się jak za PRL-u machiną propagandy i kłamstwa partii rządzącej. Nawet w obozie władzy są osoby podzielające opinie o niszczeniu struktur państwa. Możemy stracić to co z takim trudem i dobrym efektem budowaliśmy przez ostatnie 30 lat.
Ważną częścią państwa, z której jesteśmy dumni jest samorząd terytorialny. Prawdziwy gospodarz w miastach, gminach i powiatach. Silny, sprawny, niezależny, dobrze oceniany, zbudowany na trwałych fundamentach. Pomimo tego, a może właśnie dlatego, jest konsekwentnie, systemowo osłabiany przez rządy PiS-u. To też jest element niszczenia państwa. Dzieje się tak, pomimo zapisanej w polskiej konstytucji gwarancji niezależności samorządu, decentralizacji i pomocniczości.
Sytuacja jest nadzwyczajna, dlatego apelujemy do osób działających w samorządzie lokalnym o aktywne włączenie się w obronę państwa i naszych małych ojczyzn. W środowisku samorządowym dominuje odpowiedzialność za dobro wspólne, cenione są kompetencje, doświadczenie i pragmatyzm. Są to cechy niezwykle teraz potrzebne w Polsce.
Dobrze to widać z naszej obecnej pozycji w Senacie RP. Bez aktywnego udziału samorządowców może nie udać się zatrzymanie destrukcji państwa oraz jego naprawa i modernizacja po rządach PiS-u. To drugie zadanie może okazać się nawet jeszcze trudniejsze.
Nasze dotychczasowe doświadczenia są dobre. Przypomnijmy sobie skuteczny sprzeciw samorządów wobec decyzji o wprowadzeniu ograniczenia długości sprawowania mandatu wójta, burmistrza i prezydenta miasta działającego wstecz.
Dobrym przykładem jest też tzw. Blok Samorządowy, który wraz z partiami opozycyjnymi podczas ostatnich wyborów parlamentarnych doprowadził do uzyskania większości w Senacie. Bez naszego zaangażowania, bez Paktu Senackiego obecna kadencja parlamentu wyglądałaby tak jak poprzednia – można by znowu „przepychać” ustawy w jedną noc i zaskakiwać obywateli nagłymi zmianami w prawie.
Chcemy odtworzyć Blok Samorządowy – naszą podmiotową reprezentację wpływającą na bieżącą politykę, ale również tak jak poprzednio przygotowującą nasz udział w wyborach parlamentarnych, kiedykolwiek by miały się one odbyć.
Zapraszamy każdego, komu bliskie są konstytucyjne zasady demokracji, praworządności, pomocniczości i decentralizacji. Nie możemy spokojnie patrzeć na coraz bardziej bezwstydne praktyki transferu publicznych pieniędzy według klucza partyjnego (zjawisko to dobrze ilustruje znany nam niedawny podział środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych), osłabianie samorządu, niekompetencję, arogancję i zakłamanie.
Musimy włączyć się wraz ze swoim zapleczem w budowę programu naprawy Rzeczpospolitej po COVIDzie i PiS-ie. Nie obronimy samorządu perswazją i argumentami. To nie działa. Można tegodokonać wyłącznie metodami politycznymi. Chociaż większość z nas stroniła od centralnej polityki, teraz sytuacja zmusza nas do zmiany zachowań. Zaineresowanych prosimy o kontakt zsygnatariuszami listu. Zaproponujemy współpracę wszystkim siłom politycznym, które podzielają naszą ocenę sytuacji i nasze cele. Nasze wspólne działania, jeżeli będą zgodne i uczciwe doprowadzą do zmianypolitycznej i dadzą szansę na naprawę Rzeczpospolitej.
P.S. To nie ma być powtórka z tego co już było (Obywatele do Senatu, Bezpartyjni Samorządowcy… itd. ). To nie ma być partia. Chcemy stworzyć na bazie samorządu spoiwo, które połączy wszystkich tych, którym dobro Polski leży na sercu. Szczegóły wkrótce.
Zygmunt Frankiewicz – senator RP, przez 26 lat sprawujący funkcję prezydenta miasta Gliwice.
Wadim Tyszkiewicz – senator RP, przez 17 lat sprawujący funkcję prezydenta miasta Nowa Sól.
Halina Bieda – senator RP, przez 6 lat sprawująca funkcję wiceprezydenta miasta Bytomia, pełniąca funkcję prezydenta Bytomia, radna sejmiku śląskiego.
Stanisław Gawłowski – senator RP, przez 3 lata sprawujący funkcję zastępcy prezydenta miasta Koszalina, zastępca burmistrza Darłowa, radny sejmiku zachodniopomorskiego.
Agnieszka Gorgoń-Komor – senator RP, była radna i wiceprzewodnicząca rady miejskiej Bielska-Białej.
Janusz Gromek – senator RP, przez 12 lat sprawujący funkcję prezydenta miasta Kołobrzeg.
Agnieszka Kołacz-Leszczyńska – senator RP, przez 5 lat sprawująca funkcję przewodniczącej rady miejskiej w Wałbrzychu, wieloletnia radna rady miejskiej.
Ewa Matecka – senator RP, przez 4 lata sprawująca funkcję zastępcy prezydenta miasta OstrowaWielkopolskiego, wcześniej radna i członek zarządu miasta.
Janusz Pęcherz – senator RP, przez 12 lat sprawujący funkcję prezydenta miasta Kalisza.
Marek Plura – senator RP, radny i przewodniczący Komisji Polityki Społecznej rady miejskiej Katowic.
Ryszard Świlski – senator RP, przez 5 lat zastępca burmistrza Pruszcza Gdańskiego, wicestarostagdański, wicemarszałek województwa gdańskiego, przewodniczący rady powiatu gdańskiego.