Nawyki, nawyki, nawyki, rozwijajcie i utrwalajcie dobre nawyki.

Czytam właśnie świetną książkę Briana Tracy „Nawyki warte miliony”. Polecam. Oczywiście łatwo (albo i niekoniecznie łatwo) dawać rady, ale gorzej je zrealizować. Ale próbujmy. Nawet część mądrych rad wdrożonych w życie daje szanse na postęp. A żyjemy w czasach, w których stanie w miejscu jest cofaniem się. Czy wiecie, że to nawyki kształtują życie, i te dobre i te złe. Sztuką jest wyzbywać się złych nawyków, a kształtować i realizować nowe, te dobre. To każdy z nas może przejąć kontrolę nad swoim życiem, dokonując lepszych wyborów. Jeden wątek z bardzo, bardzo wielu:

Strategiczne planowanie jest podstawą sukcesu (i w życiu i w biznesie). Tak ważne jest więc określanie celów. Trzeba wyrobić w sobie taki nawyk. Przeprowadzono badania. W ankiecie wzięło udział 1000 osób, które złożyły sobie wcześniej noworoczne postanowienia. Co się okazało? Tylko 4% osób, które coś sobie postanowiły, ale nigdzie nie zapisały, dotrzymało słowa. Natomiast wśród osób, wypisały sobie swoje postanowienia, zrealizowało je 46%. Różnica 1100%.

Czy wiecie, że charakter człowieka na całe życie kształtuje się w dzieciństwie? Nawyki również. Nożna nad tym popracować, i dlatego tak ważne jest wychowanie dzieci. Dla nas dorosłych jest już trochę za późno, ale pracując nad sobą możemy jeszcze skorygować swój charakter, poprzez nowe i dobre nawyki, przez co już będąc i w dorosłym życiu możecie przenosić jeszcze góry. Książka nie jest łatwa. Czasami jedną stronę muszę przeczytać dwa razy, ale dlatego, żeby jeszcze lepiej zrozumieć i utrwalić świetną treść, która pozwala uświadomić sobie nasze błędy i wypracować ścieżkę do sukcesów na przyszłość.