Wideo kliknij: https://videoparlament.pl/video/11850-senator-wadim-tyszkiewicz-wystapienie-z-dnia-17-grudnia-2020-roku-5
W odniesieniu do sposobu i formy rozdziału środków publicznych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który rozstrzygnięto na początku grudnia tego roku, w ramach którego wojewodowie rozdysponowali kwotę 4,35 mld zł, proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
- Na jakiej podstawie wojewodowie z niektórych województw rozdysponowali środki publiczne, umieszczając na oficjalnych stronach Urzędów Wojewódzkich jak i na wręczanych przez polityków tzw. czekach, kwoty przyznanej dotacji, opatrzone logo partii Prawo i Sprawiedliwość? (Zał. nr 1- zrzut ekranu strony Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego)
- Jeśli są to środki publiczne, to czy nie doszło do pospolitego przestępstwa zgodnie z Kodeksem Karnym, czyli do przywłaszczenia mienia publicznego, co jest zdefiniowane w Art. 284 Kodeksu Karnego § 1. „Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
Mając na uwadze załączoną grafikę z oficjalnej strony Urzędu Wojewódzkiego można dojść do wniosku, że pieniądze trafiające do gmin pochodzą ze środków partii Prawo i Sprawiedliwość, która rozdaje te środki jako swoje.
- Czy przestępstwa nie popełnił Wojewoda Lubuski, który bez konkursu, po uważaniu, dla samorządów pokornych wobec PiS, i dla tych, którzy PiSowi się nie narazili, rozdaje pieniądze, jakby były własnością PiS? Czy nie spełnia to znamion przestępstwa?
- Czy Wojewoda rozdaje te pieniądze z własnej prywatnej czy partyjnej kasy? Kasy PiS? Jeśli z kasy publicznej, naszej wspólnej, rozdaje coś jako swoje (logo na czekach) to znaczy, że bezprawnie dysponenci tych środków przywłaszczyli sobie cudzą własność.
- Czy to jest przestępstwo w rozumieniu Kodeksu Karnego? A jeśli nie, to czy w przyszłości wszystkie inne partie będące przy władzy, będą mogły rozdysponowywane środki publiczne oznaczać je logo swojej partii?
- Czy prokurator z urzędu będzie wszczynał postępowanie karne wobec wojewody, który przywłaszczył cudzą, publiczną własność, dysponując publicznymi pieniędzmi jak swoimi czy partyjnymi?
- Wszystkie partie polityczne muszą rozliczyć się z pieniędzy, jakie otrzymują w ramach subwencji z Budżetu Państwa. Partie polityczne nie mogą używać na promocję, prowadzenie działalności czy kampanię promującą partię, środków pochodzących z przestępstw, nielegalnie przywłaszczonych, czy pochodzących z jakichkolwiek innych źródeł, niż oficjalne, rozliczane w sprawozdaniu.
- Czy partia dysponująca środkami publicznymi, jak swoimi, co stwarza wrażenie ich przywłaszczenia, nie spełnia definicji organizacji przestępczej? A jeśli tak, to czy taka partia nie powinna być zdelegalizowana i wykreślona z rejestru partii politycznych ?
Reasumując, czy Pan Minister podejmie działania prawne wobec partii, jeśli zostanie dowiedzione, że wykorzystuje ona bezprawnie środki publiczne do działań statutowych partii?