Pytacie mnie co z Pegasusem? Jak wiecie, jestem członkiem senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji i ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych. Długo by o tym. Może będzie okazja, może na ławeczce w parku, kiedyś opowiedzieć o tym bardziej szczegółowo, bo rzeczywiście mogłaby ta cała historia posłużyć do napisania scenariusza filmu, w którym niestety główną rolę odegrały legalne organy państwa wcielając się w rolę zorganizowanej grupy przestępczej. Teraz w dużym skrócie:- podczas wizyty w 2016 roku premier Szydło w Izraelu dobito targu i rząd polski dostał zgodę na zakup najpotężniejszej broni cybernetycznej dostępnej w owym czasie.

– Pegasus na te czasy był niewykrywalny, co dało pewność siebie służb do wykorzystywania go do nielegalnych działań,- Zakup Pegasusa został dokonany niezgodnie z prawem i Konstytucją z pieniędzy przeznaczonych na pomoc ofiarom przestępstw (25 milionów zł). Kolejne 7-8 milionów zapłacono pośredniczącej firmie Matic, której założyciele byli powiązani z dawnymi służbami specjalnymi PRL w tym MO i SB. Nikt nie wie, ile ostatecznie zapłaciło państwo polskie na zakup oprogramowania szpiegowskiego, ale nie mniej niż 33 miliony zł. Docelowo może to być kwota nawet przekraczająca 60 milionów zł.

– Pegasus z założenia jego twórców i sprzedawców z Izraela, miał służyć do wykrywania i walki z najcięższymi przestępcami, z terrorystami i seryjnymi mordercami, a w Polsce został użyty do walki politycznej. Nikomu nie wiadomo, żeby Pegasus posłużył do rozbicia jakichś grup terrorystycznych czy przestępczych, ale wiadomo, że został użyty przeciwko przeciwnikom politycznym władzy. Dlatego Izrael odebrał licencję Polsce na używanie Pegasusa.

– Pegasus jest potężnym narzędziem cybernetycznym. Nie tylko za jogo pomocą może operator bez naszej wiedzy nas podsłuchiwać i podglądać w sypialni, na urodzinach u cioci, w toalecie… ale może też ingerować w nasz telefon tak, że ma dostęp do naszych kont bankowych, naszych wszystkich haseł, choćby do innych komunikatorów. Pegasus może skopiować całą zawartość naszego telefonu. Może np. wypłacić pieniądze z naszego konta, może też wpłacić pieniądze na nasze konto bez naszej wiedzy, żeby później postawić zarzut uzyskania korzyści z nielegalnego źródła. Pegazus nie tylko może sczytać nasze wszystkie dane, ale może je modyfikować, czyli dokonywać w nich zmian dla dokonania prowokacji i skompromitowania ofiary.

– Służby używające Pegasusa wykradły dane z telefonu senatora Brejzy, zmodyfikowały je, wybiórczo je kompilując, i przekazały je do TVP. Telewizja, która w nazwie ma Polska, użyła wykradzione materiały do ataku na ówczesnego szefa sztabu wyborczego PO.

Krzysztofa Brejzę i jego rodzinę zaatakowano w TVP ponad 720 razy. Zaatakowano Krzysztofa Brejzę, jego ojca, prezydenta Inowrocławia, jego matkę, żonę i asystentkę, do której bez żadnego powodu, bez postawienia jakichkolwiek zarzutów, o godz. 6 rano, przy płaczu dzieci wpadła policja dokonując rewizji. Nie postawiono jej żadnych zarzutów do dziś, choć minęło już kilka lat.Ojcu senatora Breyzy, jednemu z najlepszych polskich prezydentów, 2 miesiące temu postawiono zarzut (wynik kilkuletniej pracy operacyjnej służb) niedopełnienia obowiązków służbowych- pracownica bez jego wiedzy wydrukowała ulotki wyborcze- wartość przestępstwa ok. 200 zł.

– długo mogę opisywać ataki na mecenasa Giertycha, kiedy śledził „dwie wieże Kaczyńskiego”, prokurator Wrzosek (zrobiła na mnie Pani prokurator największe wrażenie- pełny profesjonalizm), działacza rolniczego Kołodziejczaka i innych. Wszystko wskazuje na to, że państwowe służby wyłudzały zgody sądu na wykorzystywania podsłuchów na tzw. NN (numer nieznany), a wydający zgodę sąd nie miał pojęcia o wykorzystywaniu do inwigilacji Pegasusa. Dodatkowo przez 5 dni można prowadzić działania operacyjne bez zgody sądu. Może o tym jeszcze kiedyś opowiem. Jedno jest pewne: to co się wydarzyło, nie miało prawa się wydarzyć w demokratycznym państwie prawa, którym niestety chyba już nie jesteśmy.

170Maciej Stawiarski, Janka Kifert i 168 innych użytkowników15 komentarzy72 udostępnieniaLubię to!KomentarzUdostępnij