Na wielkie sukcesy składają się małe sukcesiki. Jak wiecie przy totalnej władzy choćby i totalna opozycja nie wiele jest w stanie zdziałać. Co z tego, że po wielkich bojach wygrywamy w Senacie 51:49, kiedy w Sejmie nawet najlepsze ustawy trafiają do kosza. Ale oczywiście walczyć trzeba.

Wczoraj „moja” ustawa przeszła w Senacie jednogłośnie. Ot taka ustawa „techniczna”, ale w znaczący sposób ułatwiająca życie Polaków. Po porostu zamiast biegać po urzędach i produkować dokumenty, urzędnik zaciągnie dane z już istniejącego „systemu”. Nic wielkiego, ale wg szacunków ok 300 tysięcy Polaków zaoszczędzi „parę złotych” i czas spędzony w kolejkach w urzędach. Mała rzecz a cieszy.

Będę nieskromny: „brawo ja” i wszyscy ci, którzy mnie wspierali: Pan Sławek z USC w Nowej Soli, no i senator Krzysiek Kwiatkowski ps. Kwiatek.

————————————————————————-

Projekt zakłada zmianę zapisu art. 4 ust. 4 w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 roku – o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym O świadczenie mogą się ubiegać osoby w wieku wynoszącym co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Obejmuje zatem grupę społeczną, która z racji wieku i bardzo niskich dochodów wymaga szczególnej troski i opieki oraz wsparcia ze strony Państwa. Organami odpowiedzialnymi ze realizację spraw związanych w przyznaniem omawianego świadczenia są ZUS i KRUS. Niestety mimo że sama idea świadczenia jest jak najbardziej słuszna to przyjęte w ustawie rozwiązania proceduralne są nadmiernie skomplikowane i ponadmiarowe.

Wniosek, który należy złożyć zawiera zestaw bardzo szczegółowych danych, które są potwierdzane przez wnioskodawcę pod odpowiedzialnością karną. Mimo tego beneficjenci świadczenia, którymi są seniorzy muszą jeszcze dodatkowo potwierdzić te dane poprzez przedłożenia między innymi odpisów aktów urodzeń pobranych z urzędu stanu cywilnego. Od 18 kwietnia 2020 roku funkcjonuje rozwiązanie, które umożliwi wymienionym organom (ZUS i KRUS) na bezpośrednie pozyskanie odpisów aktów stanu cywilnego z rejestru centralnego przy pomocy dedykowanej usługi sieciowej, bez konieczności obciążania tym obowiązkiem obywateli. Usługa ta została opracowana przez resort cyfryzacji właśnie do takich celów. Ponadto ZUS i KRUS mają możliwość bezpośredniego wnioskowania do urzędów stanu cywilnego o wydanie odpisów za pośrednictwem ePUAP.

Komunikacja elektroniczna niesie ze sobą wiele zalet. Pozwala całkowicie odciążyć obywatela z obowiązku dostarczania dokumentów, redukuje koszty funkcjonowania administracji – elektroniczne odpisy są darmowe, przyspiesza czas załatwiania spraw administracyjnych i co obecnie jest ważne eliminuje dokumenty papierowe co pozytywnie wpływa na ochronę środowiska naturalnego. Dodam, że już teraz ZUS realizuje taką formę komunikacji z urzędami stanu cywilnego przy realizacji spraw z zakresy wypłaty świadczenia z tytułu zgonu korzystając z platformy ePUAP. Rozwiązanie to bardzo pozytywnie jest oceniana zarówno przez obywateli, jaki i organy administracji. W chwili obecnej trwają już prace nad połączenie systemu informatycznego ZUSu z omawianą usługą sieciową. Proponowana zmiana jest kolejnym, bardzo ważnym krokiem w stronę poprawy jakości usług administracyjnych w Polsce przez wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych.

Zmiana procedowanej ustawy ma charakter techniczny i służy wyłącznie usprawnieniu realizacji przez ZUS i KRUS procedury przyznawania świadczenia.

W ramach konsultacji opinie do projektu wyraziły:• Prezes UODO;• Minister Cyfryzacji;• Śląski Związek Gmin i Powiatów;• Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;• Zakład Ubezpieczeń Społecznych• Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego

Wymienione organizacje pozytywnie oceniły proponowaną zmianę przepisów.